Tbb okbl is: az elsdleges szempont az, hogy ha meslnk gyermeknknek, egytt vagyunk vele! Ebbl is rzi, hogy fontos neknk.
Msodsorban, a mese hallgatsa olyan lelki folyamatokat indt be, melyekre szksg van az egszsges fejldshez.
2-3 ves korban a gyerekek mg nem tudnak les klnbsget tenni a valsg s a vgyak, a fantzia kztt. A mesk a gyerekek gondolkodst jelentik meg, s rthetv teszik szmukra a vilg mkdst. A j mese tartalmazza azokat a konfliktusokat, mellyekkel a gyermeknek meg kell kzdenie. (A j mesk, pl. npmesk, szimbolikus formban az let nagy krdseivel foglalkoznak, slyos problmkat jrnak krbe.) A gyermek, azonosulva a mesefigurkkal, sajt problmit li meg a mesvel, s - a legfontosabb - a mesehs diadalval ezeknek a problmknak, s szorongsainak oldsra is tall. Felmerlhet bennnk a ktely, hogy a mesk erszakos cselekedetei (pl. Grimm mesk) vajon ilyen j hatssal lehetnek-e gyermeknkre. Nem ugyanezt ltja a tvben? A legfontosabb klnbsg az, hogy a mest a szl mondja a gyermeknek, az gy szln lve. A nap folyamn felgylt agresszi, flelmek, indulatok a mesehs kalandjaihoz kapcsoldnak, s fel is olddnak a mese pozitv kimenetele vgett, no meg a szl biztonsgot raszt kzelben. A szl a mesemondssal jelzi gyermeknek, hogy ismeri a problmit, s segt a mesk ltal megoldani azokat. Fontos, hogy minl tbb mest ismerjen meg a gyermek, hogy rtallhasson arra, amely leginkbb az problmjhoz illik. Viszont ezt a mest hadd hallja annyiszor, amennyiszer csak akarja.
Fontos az is, hogy a mese csonktatlanul jusson el a gyerekhez. Minden elem lnyeges szereppel br a szorongsok oldsban, gy ne vltoztassunk a "brutlis" rszeken. A mese azt tantja, hogy kell erfesztssel le tudjuk gyzni a gonoszt, fontos teht, hogy meghagyjuk a gonoszt teljes valjban. A mese akkor lphet leginkbb kapcsolatba a gyermek lelkvel, ha a gyermek ltal megjelentett kpekben rajzoldik ki. Nem rnk el teht ugyanolyan hatst, ha a tvben nzzk ugyanazt a mest. A bels kpek a kulcsai a szorongsok, problmk oldsnak. A gonosz rszeket a gyermek pp csak annyira jelenti meg magnak, amennyire mg kpes feldolgozni. Ezzel ellenttben, a televzi kpernyjn a gyermek szmra feldolgozhatatlan sebessggel kvetkeznek egyms utn a kpek, s nem megy vgbe a bels kpalkots. A gyermek mg ingerltebb lesz.
Mr akkor meslhetnk a gyermeknknek, amikor mg nem is beszl. Elmondhatjuk este, hogyan telt a napja, ksbb mondhatunk neki llatmesket, melyekben is az llatcsald tagja (Geoffrey Hayes Patrick macks knyei - sajnos egyelre csak angolul), majd 3-4 ves korban kvetkezhetnek a npmesk, tndrmesk.
A mese fontossgval kapcsolatban nem utols szempont az sem, hogy gy megszerettetjk gyermeknkkel a knyveket, az olvasst.
"A mese gyerekeink mindennapi lelki tpllka. Azok a gyerekek, akik mindennap hallanak mest, az iskolba lps idejre egy-msfl vvel elzhetik meg anyanyelvi fejlettsgben azokat, akiknek ez nem jutott osztlyrszl. De rosszul mondom. Nem ezrt kell meslni.
Azrt kell meslni, mert a kisgyerek lelki s testi egszsge kveteli ezt meg. [...] s nem csak a kisgyerek. Klinikai tapasztalatok szerint a kisgyerekkorban hallott mesk olyan mintkat adnak, melyek a kamaszkoron tl is elksrik a gyerekeket, s segtenek a vlsgos lethelyzetek meg- s feloldsban." (Vekerdy, 148-49)
Forrs: www.okosbaba.hu
Vekerdy Tams: Kicsikrl nagyoknak I. A kisgyerekkor. Park, 1996
Bruno Bettelheim: A mese bvlete s a bontakoz gyermeki llek. Gondolat, 1985
Ranschburg Jen: A tndrmesk llektanbl. Es, IV. vf. 2. sz.
|