Manapsg egyre tbb s tbb szl ismeri fel, hogy milyen jelentsge s elnyei vannak a korai, kisgyermekkorban elkezdett idegen nyelv-tanulsnak, s mind tbben rdekldnek az irnt, hogy segthetnk k maguk gyermekk idegen nyelvi fejldst. Sok tvhit kering azonban mg mindig a korai nyelvtanulssal kapcsolatban, melyet cikknkben szeretnnk eloszlatni. Melyek azok a legfontosabb tudnivalk, melyet ajnlatos ismerni, ha szeretnd gyermeked mr kicsi korban idegen nyelvre tantani vagy tanttatni?
Sok szlben lnek mg a rgi beidegzdsek, miszerint elbb az anyanyelvt tanulja meg rendesen egy gyermek. Ez a felfogs egszen a 18-19. szzadig, a rousseau-i elvekig visszavezethet. pldul nem tudta elkpzelni, hogy 14-15 ves kor alatt meg lehet idegen nyelven tanulni, kveti pedig mg morlisan is alacsonyabb rendnek tekintettk az olyan gyermeket, aki kt nyelven tanult. Sokunkban mly nyomot hagyhatott a ktelez iskolai nyelvtanuls is, mely sorn felesleges tartalmakon keresztl, sztrazssal, fordtssal, szavak bebiflzsval trtnt az idegen nyelv tanulsa. A korai nyelvtantssal kapcsolatban csak a kilencvenes vektl tapasztalhat oldds.
Milyen elnyei vannak, ha a kicsik mr egsz korn tallkoznak msik nyelvvel?
1. A gyerekek nem is tudnak rla, hogy rendszert tanulnak, felszedik a nyelvet (szaknyelven elsajttjk). Ez nem tudatos tanuls, hasonl az anyanyelv elsajttshoz, spontn motivci s rdeklds jellemzi. A szablyokra a kicsik "rreznek", nem tudatosan tanuljk meg.
2. Mr az jszlttek is kpesek klnbsget tenni a klnbz nyelvek hangjai kztt. Szletskor olyan fonetikai bzis ll rendelkezsnkre, mely lehetv teszi, hogy brmely nyelv anyanyelvnkk vlhasson. Ez a kpessg hat-ht ves kor tjn megsznik a beszlszervek teljes mkdsnek kialakulsval, ezrt, ha ki szeretnnk hasznlni ennek lehetsgt, rdemes korn kezdeni a nyelvvel val foglalkozst.
3. A kicsik sokkal termszetesebben fogadjk el, hogy egy trgyat, cselekvst, tartalmat tbbfle mdon, tbb nyelven is meg lehet nevezni.
4. Kicsi korban mg grcsk, szorongsok nlkli a nyelvtanuls: a gyerekek szmra nem gond, hogy meg kell szlalni idegen nyelven, a hinyossgokat mimikval, gesztusokkal ptoljk.
5. Segthetnk a nyelvtanuls irnti fogkonysg, rzkenysg kialakulsban – mindezt a velk szletett egszsges kvncsisg kihasznlsval. A knnyedsg megrzsvel j alapot adhatunk a ksbbi iskolai nyelvtanulshoz is.
Hogyan csinljuk?
1. Nagyon fontos a jtkossg, a spontaneits, szrevtlen tanuls s tants kell, hogy legyen a nyelvvel val foglalkozs.
2. A kommunikci az adott nyelven termszetes lethelyzetekben trtnjen. Tveds azt hinni, hogy ez csak anyanyelvi szemllyel, vagy felkszlt nyelvtanrral rhet el. Az OkosBaba programban szerzett tapasztalataink szerint trtnhet a szlvel is, fontos azonban nhny szably betartsa. (Hasznos lehet azonban, ha anyanyelvvel kerl rendszeresen kapcsolatba gyermeknk.)
3. Sok-sok mondkval, verssel, dallal (cd-k segtsgvel), mesvel (dvd-n), kezdjk a tantst. Ksbb alkalmazhatunk egyszerbb utastsokat, krdseket.
4. Ha gyermeknk megrti a nyelvet, de magyarul vlaszol, vissza idegen nyelven vlaszoljunk neki. Ne fordtsuk a szavakat, prbljunk olyan nyelvi krnyezetet teremteni, mint az anyanyelve esetben (mg ha egyszerbbet is). Hasznljunk egyszer utastsokat, a mindennapi rutinba pljn be az idegen nyelv.
5. A kisgyerek cselekvsen keresztl tanul: adjunk olyan feladatokat, jtsszunk olyan jtkokat, amelyekben egsz testkkel adhatnak vlaszt a megrtett informcira. Sok demonstrcit alkalmazzunk (kpek, bbok, krtyk, trgyak, cselekvsek, szmtgp).
6. Minl korbban kezdjk, annl knnyebben s gyorsabban lehet eredmnyt elrni. Ezt bizonytjk David Singleton nyelvsz professzor kutatsai is. vizsglta a "kritikus kor problmt" is (6-7 ves kor krl bezrul annak lehetsge, hogy anyanyelvi szinten sajttson el valaki egy idegen nyelvet).
7. A hangslyt fektessk a szkincs bvtsre: eleinte gyis csak rteni fog a kicsi, aztn szavakkal fejezi ki magt. A lnyeg a kommunikcin legyen, mindennapi lethelyzetek szavait, utastsait alkalmazzuk (tkezs, tisztlkods, jtk stb.).
8. Ne ijedjnk meg, ha a kicsi kiejtse nem szablyos, ksbb gyis kialakul a sok eredeti anyag hasznlatval (dvd, zene, mondka).
9. Nem a korrekci a fontos! Koncentrljuk a jtkossg megrzsre s a kommunikci fenntartsra.
Az OkosBaba program eddig is lehetsget knlt arra, hogy megismerd, jtkosan hogyan tanthatod gyermeked idegen nyelv(ek)en. Webruhzunkban sok-sok olyan termkeket tallsz, melyek hasznodra lehetnek az idegen nyelvvel val foglalkozsban, jtkban.
|