|
Arra kell trekednik a szlknek s a pedaggusoknak, hogy elmagyarzzk a kicsiknek: nincs okuk flni
Ha gyakran felteszi ezt a krdst, ne feledje, hogy nem n az egyedli, akit ez foglalkoztat. Legalbb a szlk negyedt gytri ugyanez a problma. A kevsb nyitott kisgyerek a felnttek kzelsgben elbjik, a gyerekek kztt meg inkbb elklnlve, egyedl jtszik, tvol a zsivajtl, zrzavartl. Ha szlnak neki, hogy ideje hazaindulni, ellenkezs nlkl kezd el szedelzkdni, ha azt mondjk, hogy ne fusson, elcsendesedik, majd szfogadan lel. Nha elmerengve a tvolba bmul vagy hallgatzik a felnttek kztt. Esetenknt gondolataiba merl, de kzben rgus szemekkel kveti a krltte trtn esemnyeket, s igazoltan szolglt r a ,,mama kedvence" elnevezsre.
A velnk szletett tulajdonsgaink szletsnktl regkorunkig ksrnek bennnket. Az egyik legjellemzbb a visszafogottsg vagy annak teljes hinya. A visszafogott gyermek legtbbszr ,,konzervatv" - flegmatikus vagy ,,rzkeny" - melankolikus. A visszahzd jellem szletsk els napjtl kifejezsre jut, rzkenyen, vatosan, valamint hatrozatlanul reaglnak minden dologra, amivel tallkoznak. Ezek a kicsik hajlamosak dzkodni az ismeretlenekkel val tallkozsoktl.
Jelents fontossggal br szmukra a szemlyes tr, ahol egyedl tudnak lenni. Ezek a gyerekek a felnttektl megrtst s tmogatst, nem pedig sznalmat vrnak. A veleszletett szgyenlssgk pp elg nehzsget okoz nekik. Ha a gyerek flegmatikus, akkor a jvben a hozz igazn kzel ll szemlyek s bartok szmthatnak a vdelmre. Nagyon magabiztos szemlly vlnak. Ha melankolikus, nagyon kedves bart lesz belle, de mint ahogy kutatsokbl kiderlt, hajlamos lesz az ldozathozatalra, a hsies megnyilatkozsokra.
Mint tudjuk, a gyerekek nagyon kvncsiak. Ha egyszer megrtik, hogy a felnttek miknt mkdnek, akkor ha el akarnak rni nluk valamit, termszetesen kihasznljk ezt a tudst. A szfogads larca mgtt egy jtkra, egy llatkerti ltogatsra val vgy hzdhat meg.
A kicsi sikeresen fogja manipullni szleit, akik elvesztik felette a kontrollt. Hogy ez ne trtnhessen meg, oda kell figyelni a gyermekre. A gyerek passzivitsa mgtt msfell egyszer lustasg is rejtzhet. Annl a gyermeknl, aki krl sok felntt srgldik, nem alakul ki a ktelezettsg rzete. Ha a csemete azt rzi, hogy ,,a vilg krltte forog", nem tanul meg nllan felltzni, s olyan feladatokat elvgezni, amelyek a vele egykor gyerekek szmra termszetesek. gy nem tanulja meg azokat az alapvet dolgokat, amelyek a fejldst segtik, mivel hozzszokik ahhoz, hogy msok vgzik el helyette a dolgokat s tulajdonkppen ,,kiskirlly" nvi ki magt.
A szgyenlsg a gyereknl mindig alacsony nrtkelssel prosul. ,,Nem fog sikerlni", ez az a mondat, amely vdpajzsul szolgl szmra az rzelmi sikertelensg ellen. A megnyugtat mondat mgtt nehezen palstolhat flelem bjik meg. Ha egy erszakosabb trsa elveszi a szgyenls gyerek kezbl a jtkot, az rgtn tengedi neki. Ismeretlen helyzetben a megrmlt aprsg szorosabban leli t plssllatkjt, meneklst keres a zajtl, emberektl, vagy az utcn jtsz gyerekektl. Ebben a pillanatban a szeme szorongsrl rulkodik, vllai meggrnyednek, tudat alatti szenvedsrl sr levegvtele is rulkodik.
Htves korukig a gyerekek lmaik s rzelmeik vilgban lnek, nem ismerik az ,,sszersget". Arra kell trekedni, hogy elmagyarzzuk nekik: nincs okuk flni. Az ilyen kicsikben ersebb a felelssgtudat, s nehezen alkalmazkodnak az j szitucihoz. Mieltt egy ilyen gyermeket szeretnnk megtantani brmire, teremtsnk nyugodt lgkrt, hogy felolddhasson. A srt kifejezseket pedig teljesen iktassuk ki sztrukbl (gyefogyott, gyva kukac, buta). A beszlgetst pedig mindig dicsrettel kezdjk!
|