Rgen sok szl hallotta otthon, amint gyermeke azt krte tle: "Olvass nekem". Sajnos ma, az internet s a televzi vilgban ez egyre kevsb trtnik gy.
Mirt fontos, hogy olvassunk gyermeknknek?
Az olvassi nehzsg nem csak gyermeknk iskolai teljestmnyre van hatssal, hanem ksbbi letnek minden terletre. Egy felmrs, amelyet olyan serdlk s fiatal felnttek krben vgeztek, akik elkvettek valamilyen bncselekmnyt, kimutatta, hogy ezeknek a fiataloknak a fele kzd olvassi nehzsgekkel. Az Eurpai Uni orszgaiban vgzett rt olvass felmrs (PISA) eredmnye szerint Magyarorszg a sereghajtk kztt van. rdemes teht tgondolnunk, mit tehetnk azrt, hogy gyermeknk ksbb szeressen s tudjon olvasni, mr most, mikor pici!
Amikor olvasol gyermekednek (legyen brmilyen kor), segted szkincsnek bvtst, hallsnak s ltsnak fejldst, s fontos alapokat adsz nyelvi kpessgeinek kibontakozshoz is. Az kis vilga hossz tvon gazdagszik, ha fenntartod kvncsisgt s fejleszted kpzelett a knyvekkel. Azok a gyerekek, akiknek mr egsz pici korban elkezdtek olvasni a szlei, sikeresebbek lesznek az iskolban s az letben. Sok iskols gyereknek, akik j tanulk, otthon olvastak s olvasnak a szleik. Az olvass otthon kezddik, jval az iskola eltt!
Az otthoni krnyezet fontos szerepet jtszik a korai olvassra nevelsben. Mit tehetsz, hogy olvasv neveld gyermeked?
Olvass rendszeresen gyermekednek. Nem felttlenl csak knyveket, ha utaztok, olvasstok a feliratokat, reklmokat, vsrlskor a termkek cmkit. Olvass te magad is rendszeresen.
Legyenek mindig elrhet helyen a knyvek, jsgok, magazinok, vagy akr kpregnyek a laksban.
Legyen kznl papr s ceruza is: a rajzols fontos elksztse a ksbbi rsnak. Ha te magad gyermeked eltt rsz, felkeltheted rdekldst a betk irnt. S ha rdekldik az rs irnt, j, ha gyorsan elkerl az a bizonyos papr, amelyre a gyermek is rhat vagy rajzolhat.
Vlaszolj mindig a krdsek vgtelen radatra, ismerd el gyermeked erfesztseit, jrj knyvtrba s vidd magaddal gyermeked, ha megengedheted magadnak, vsrolj knyveket. rd le a gyermeked ltal klttt mest vagy trtnetet.
Egy rdekes kutats bizonytotta, hogy a j olvassi kpessghez szksg van j hallsra is. A Yale egyetem neurolgusai ppen olvas gyermekek agyt vizsgltk meg MRI kszlkkel. A j olvask agyban a halls s nyelv kzpontjban nagyobb volt a vrramls, mg a rosszabbul olvaskban kevesebb. Azaz, ha fejlettebb hallssal rendelkezik a gyermek, jobban fog olvasni is.
A j halls azt jelenti, kpesek vagyunk szrevenni, gondolkodni s manipullni a szavakat alkot hangokkal, fonmkkal. A fonmk a nyelv olyan elemi egysgt kpezik, melyeknek jelents-megklnbztet szerepk van. Nem ugyanazt jelenti a kd s a kd, pedig egyetlen fonma a klnbsg.
Hogyan fejleszthetjk ezt a tudatossgot gyermeknkben? Nem szksges nagy dolgokra gondolnunk.
Beszljnk gyermeknkhz tisztn s rtheten, egszen szletstl fogva. A kt ember kztti interakcit semmi nem helyettesti.
Jtsszunk a rmekkel. Alkossunk rmjtkot klnbz szavakkal, pldul a gyermek nevvel: "Tibor, hogy te mennyit iszol!" Biztassuk, hogy is talljon ki ilyen egyszer rmeket.
Jtsszunk a hangokkal. Mr ismert dalok, versek magnhangzit lecserlhetjk vagy csupn szavakkal is jtszhatjuk ezt: ki tud viccesebb szt alkotni a hangok cserjvel?
nekeljnk, mondjunk mondkkat. Ha a gyermek mondjuk nem szeret ltzni, vegynk el egy dalocskt, ezzel a feszltsget is cskkentjk. Ismteljk minden alkalommal, hamarosan is velnk fogja nekelni.
Hangslyozzunk bizonyos hangokat a szavakban (pldul a kezd s zr hangokat). Tlozzuk el a magnhangzkat. Nem baj, ha viccesen hangzik, st, ez a cl. Ismteljk tbbszr egyms utn.
|